Stay productive with the Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 7 Multi-Touch Laptop. Powered by an Intel Core 5 210H 8-Core processor, 16GB of DDR5 RAM, and 512GB of storage, this ThinkPad can handle your workflow with ease. The 14" IPS display features a 1920 x 1200 resolution and a 60 Hz refresh rate. The IPS panel allows for wider viewing angles. The screen also covers 45% of the NTSC color space. The display has 300 nits of brightness. You can output to an external display with HDMI 2.1. Other ports include Thunderbolt 4, allowing you to connect Thunderbolt 4 devices. Windows 11 Pro is the installed operating system.
| Condition | New |
| Battery Life | >8h |
| Brand | Lenovo |
| Screen Size Range | 14" - 14.9" |
| Screen Size | 14.0" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Operating System | Windows 11 |
| HDD Type | SSD |
| Memory Type | DDR5 |
| Screen Refresh Rate | 60Hz |
| Power Supply | Power Adapter |
| SKU | se260307073183316533531 |