SHEIN har åtagit sig att se till att vi erbjuder en säker onlineplattform för vår community. Vi arbetar i enlighet med relevanta lokala lagar och förordningar, inklusive EU:s lag om digitala tjänster (DSA), som tillhandahåller en enda uppsättning transparens- och ansvarsskyldigheter för onlineplattformar i alla EU:s medlemsstater.
1.Information om aktiva användare i EU
Enligt artikel 24.2 i DSA ska onlineplattformar var sjätte månad offentliggöra information om de genomsnittliga månatliga aktiva mottagarna av deras tjänster i EU. SHEIN Marketplace lanserades i EU i augusti 2023. Vi har beräknat att från den 01 februari 2024 till 31 juli 2025 hade SHEIN i genomsnitt 145.7 miljoner månatliga aktiva användare i EU:s medlemsstater.
Vi definierar en ”månatlig aktiv användare” som antalet unika användare som har interagerat med SHEIN-plattformen under en viss period av månader. Detta engagemang kan omfatta aktiviteter som att surfa på SHEIN:s webbplats eller SHEIN App, göra köp, interagera med innehåll, lägga till varor i en kundvagn eller någon annan interaktion med plattformen.
2.En enda kontaktpunkt
Om du anser att innehåll på SHEIN-plattformen relaterat till en särskild produkt är olagligt i EU, kan du anmäla det via kundtjänst eller direkt på produktsidan genom att klicka på den relevanta knappen bredvid produkten som visas. Vi godtar kommunikation på ditt lokala språk eller på engelska när du kontaktar oss.
Om du som kund skulle vilja kontakta oss med en kundförfrågan kan du göra det via vår kundtjänstportal
https://www.shein.se/contact-us.html.
Om du är Europeiska kommissionen, samordnaren för digitala tjänster, en Trusted Flagger eller någon annan myndighet i en EU-medlemsstat kan du kontakta oss på
dsa-poc@sheingroup.com.
3.Tvister om användarinnehåll och konton
Om du är av uppfattningen att vi av misstag har vidtagit åtgärder på ditt konto kan du överklaga vårt beslut inom sex månader genom att kontakta vårt kundtjänstteam via följande länk
https://www.shein.se/robot.
Du kan därutöver också kontakta ett certifierat organ för utomrättslig tvistlösning för att hjälpa till att lösa eventuella tvister med oss som rör våra åtgärder på ditt konto eller anmält innehåll. Europeiska
kommissionen har en förteckning över tillgängliga certifierade organ för tvistlösning på sin webbplats. Observera dock att beslut som fattas av ett certifierat organ för utomrättslig tvistlösning inte kommer att vara bindande för dig eller SHEIN.
Vänligen se SHEIN:s
guide för utanför-rättslig tvistlösning (ODS) för att få veta mer om hur processen för utanför-rättslig tvistlösning fungerar.
4.Transparensrapporteringsskyldigheter
I enlighet med artiklarna 15, 24 och 42 i lagen om digitala tjänster (DSA) är SHEIN, som en utsedd Mycket Stor Onlineplattform, engagerad i att upprätthålla en säker och pålitlig marknadsplats.
Vi har nöjet att publicera Transparensrapport nr 3, som täcker perioden 1 januari 2025 till 30 juni 2025. Den här rapporten fortsätter att ge detaljerad information om våra insatser för innehållsmoderering och plattformssäkerhetsåtgärder på vår EU-marknadsplats. Se Transparensrapport nr 3
här.
För referens finns våra tidigare rapporter fortfarande tillgängliga:
•Transparensrapport nr 1 — 17 februari 2024 till 31 augusti 2024 (se
här).
•Transparensrapport nr 2 — 1 september 2024 till 31 december 2024 (se
här).
5.Forskares tillgång till data
Enligt artikel 40 i DSA är SHEIN skyldigt att ge tillgång till vissa uppgifter för forskningsändamål. DSA skiljer mellan två kategorier av forskare, kvalificerade forskare och granskade forskare, som var och en är föremål för specifika behörighets- och åtkomstkrav.
"Kvalificerade forskare": om du är en forskare i enlighet med artikel 40.12 i DSA och vill få tillgång till offentligt tillgängliga uppgifter på SHEINs onlinegränssnitt kan du göra en begäran till oss genom att fylla i formuläret som finns
här. Observera att för att vi ska kunna ge dig tillgång till sådana uppgifter måste din begäran uppfylla kraven i den artikeln.
"Granskade forskare": forskningsförfrågningar som rör granskade forskare i enlighet med artikel 40.4. DSA måste lämnas in till SHEIN av den digitala tjänstesamordnaren (DSC) på institutionen. Granskade forskare bör därför inte kontakta oss direkt. DSC:erna kan nå oss via vår särskilda e-postlåda på
dsa-poc@sheingroup.com.
Ytterligare information om de data vi gör tillgängliga för både kvalificerade och granskade forskare, gällande åtkomstförfaranden och annan relevant information finns i våra vanliga frågor som finns
här.
6. Publicering av Riskbedömningsrapporten, Assuransrapporten och Implementeringsrapporten
•DSA Riskbedömningsrapport: Denna rapport beskriver de potentiella systemrisker som härrör från SHEIN EU:s online-marknadsplats samt de åtgärder som vidtagits för att hantera dem. Du kan ladda ner ”SHEIN Risk Assessment Report of 26 August 2025”
här.
•DSA Assuransrapport: Denna rapport presenterar resultaten av en oberoende granskning av SHEIN EU:s online-marknadsplats, särskilt avseende vår efterlevnad av DSA:s krav. Du kan ladda ner ”SHEIN DSA Assurance Report – Deloitte”
här.
•DSA Implementeringsrapport för Revisionen: Detta är en uppföljning av den huvudsakliga revisionsrapporten som nämns ovan och beskriver de åtgärder som vidtagits som svar på revisorernas rekommendationer. Du kan ladda ner ”DSA Audit Implementation Report”
här.