Price: 2 640kr
International version, globally applicable, Google Play Brand: Xiaomi (MI) Product Number: 100224925904 CPU Model: MTK G Series Body Color: Star Rock Black Features: None Screen Resolution: HD+ Style: Business, Technology, Fashion Screen Material: LCD Rear Camera Main Pixel: 13MP National Supplementary Registration Model: Redmi 14C (No Charger Version) Network Access Model: 2409BRN2CC Model: Xiaomi Redmi 14C No Charger Version Release Date: 2025-01-02 Weight: 204g Color: Starry Black Dimensions: Width 77.8mm; Length 171.88mm; Thickness 8.22mm Internal Storage: 64GB Storage Card: Supports MicroSD (TF) RAM: 4GB Screen Features: TÜV Rheinland Eye Protection Screen Refresh Rate: 120Hz Screen Size: 6.88 inches Battery Capacity: 5160mAh (typ) Charging Power: 18W Wireless Charging: Not Supported System: Xiaomi Surge OS SIM Card Quantity: 2 4G Network: 4G TD-LTE; 4G FDD-LTE 5G Network: Not Supported Charging Port: Type-C Biometric Recognition: Side Fingerprint Sensor Front Camera Main Pixel: 5MP Rear Camera 2 - Ultra-Wide Angle Pixel: Standard (subject to official website information) Rear Camera 3 - Telephoto Pixel: None
| Charger | Include a charger |
| Color | Black |
| Connection Method | WiFi |
| Interface | Type C |
| Brand | Redmi |
| Network | 4G |
| Screen Size | 6.88" |
| Wireless network technology | Wi-Fi 4 |
| Operating System | Xiaomi HyperOS |
| Screen Type | LCD |
| Rear Camera | 13MP |
| Positioning | Positioning |
| Version | International |
| Condition | New |
| SIM Card Size | Nano |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Cellular Phone Refresh Rate | Up to 120 Hz |
| Cell Phone Resolution | 1640*720 |
| Video Capture Resolution | 1080P |
| Phone Battery Capacity | 5160mAh |
| Battery Type | UN 3481 |
| Power Supply | USB or other DC power connection |
| CPU Brand | MediaTek |
| CPU Model | Helio G81-Ultra |
| SKU | sw25091423381412726 |
Brand Name: Redmi
Quality: 6883769 people said the quality is very good!
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.